
Lana Grossa PERLINAinc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,00 / kgexcl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,00 / kg
Description
Silky and shiny yarn with tone on tone wax beads, ideal for accessories used on its own or combined with other yarns
Lana Grossa Perlina adds an elegant shimmer and special accents to knitting projects. This fine effect yarn with decorative beads can be worked on its own or combined as a carry-along yarn – ideal for refined details, accessories and special knitting moments.
91 % Viscose, 9 % PolyesterDetails

50 g

approx 190 m (208 yd)
per 50 g
Care instructions
Colour names

96 % Cotton, 4 % Polyester (elité)
Yardage: approx 160 m (175 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4,5
4,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,00 / kg4,16 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,20 / kg

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 80 m (87 yd) / 50 g
Needle size: 4,5 - 5,5
3,90 € RRP: 5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 78,00 / kg3,28 € RRP: 5,00 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 65,60 / kg

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 160 m (175 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5
6,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 130,00 / kg5,46 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,20 / kg

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 120 m (131 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
6,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 130,00 / kg5,46 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,20 / kg

30 % Cotton, 20 % Linen, 40 % Viscose, 10 % Polyamide
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 4 - 4,5
3,90 € RRP: 4,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 78,00 / kg3,28 € RRP: 4,16 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 65,60 / kg

100 % Virgin wool
Yardage: approx 50 m (55 yd) / 50 g
Needle size: 8
3,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 70,00 / kg2,94 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 58,80 / kg

70 % Mohair, 30 % Silk
Yardage: approx 210 m (230 yd) / 25 g
Needle size: 4,5 - 5
9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 398,00 / kg8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 334,40 / kg

50 % Virgin wool Merino, 50 % Acrylic
Yardage: approx 55 m (60 yd) / 50 g
Needle size: 7 - 8
4,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 90,00 / kg3,78 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 75,60 / kg

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 55 m (60 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 7
2,95 € RRP: 5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 59,00 / kg2,48 € RRP: 5,00 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 49,60 / kg

90 % Alpaca, 5 % Virgin wool , 5 % Polyamide
Yardage: approx 140 m (153 yd) / 50 g
Needle size: 5 - 6
7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 159,00 / kg6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 133,60 / kg

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 220 m (241 yd) / 50 g
Needle size: 2,5 - 3
6,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 130,00 / kg5,46 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,20 / kg

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 210 m (230 yd) / 100 g
Needle size: 4,5 - 5
7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,50 / kg6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,80 / kg

100 % Virgin wool
Yardage: approx 50 m (55 yd) / 50 g
Needle size: 8
3,45 € - 4,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 69,00 - 90,00 / kg2,90 € - 3,78 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 58,00 - 75,60 / kg

100 % Cotton
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 2,5 - 3,5
3,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 70,00 / kg2,94 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 58,80 / kg

100 % Cotton
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 2,5 - 3,5
2,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 59,00 / kg2,48 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 49,60 / kg

100 % Cotton
Yardage: approx 90 m (98 yd) / 50 g
Needle size: 4 - 4,5
2,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 59,00 / kg2,48 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 49,60 / kg

100 % Cotton
Yardage: approx 90 m (98 yd) / 50 g
Needle size: 4 - 4,5
1,95 € - 2,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 39,00 - 50,00 / kg1,64 € - 2,10 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 32,80 - 42,00 / kg

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4
9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,33 / kg8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 55,73 / kg

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3
6,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 69,50 / kg5,84 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 58,40 / kg

60 % Virgin wool , 40 % Polyacrylic
Yardage: approx 150 m (164 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
3,90 € RRP: 6,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 78,00 / kg3,28 € RRP: 5,84 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 65,60 / kg

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 210 m (230 yd) / 50 g
Needle size: 2,5 - 3
3,75 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 75,00 / kg3,15 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 63,00 / kg

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4
10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 73,00 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 61,33 / kg

78 % Virgin wool Merino, 12 % Cashmere, 10 % Polyamide
Yardage: approx 110 m (120 yd) / 50 g
Needle size: 8
7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 159,00 / kg6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 133,60 / kg

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3
6,95 € RRP: 7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 69,50 / kg5,84 € RRP: 6,68 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 58,40 / kg

70 % Virgin wool , 5 % Cashmere, 25 % Polyamide
Yardage: approx 210 m (230 yd) / 50 g
Needle size: 2,5 - 3
5,45 € RRP: 5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,00 / kg4,58 € RRP: 5,00 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 91,60 / kg

80 % Virgin wool Merino, 10 % Cashmere, 10 % Polyamide
Yardage: approx 320 m (350 yd) / 50 g
Needle size: 4 - 5
7,95 € - 9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 159,00 - 199,00 / kg6,68 € - 8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 133,60 - 167,20 / kg

80 % Linen (viscose) recycled, 20 % Linen
Yardage: approx 120 m (131 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,00 / kg5,00 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,00 / kg

47 % Alpaca, 45 % Cotton, 8 % Virgin wool
Yardage: approx 140 m (153 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 6,5
6,45 € - 8,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 - 169,00 / kg5,42 € - 7,10 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 - 142,00 / kg

72 % Cotton, 17 % Virgin wool Merino, 11 % Alpaca
Yardage: approx 215 m (235 yd) / 50 g
Needle size: 4 - 4,5
6,95 € - 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 139,00 - 179,00 / kg5,84 € - 7,52 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 116,80 - 150,40 / kg

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 4,5 - 5
4,50 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 90,00 / kg3,78 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 75,60 / kg













