50 % Virgin wool Merino, 50 % Acrylic
Yardage: approx 230 m (252 yd) / 100 g
Needle size: 5,5
4,95 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 49,50 / kg4,16 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 41,60 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 300 m (328 yd) / 100 g
Needle size: 4,5 - 5
14,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 149,50 / kg12,56 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 125,60 / kg
55 % Virgin wool , 45 % Polyacrylic
Yardage: approx 90 m (98 yd) / 50 g
Needle size: 6
3,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,00 / kg3,32 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,40 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 50 m (55 yd) / 100 g
Needle size: 10 - 12
4,95 € RRP: 9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 49,50 / kg4,16 € RRP: 8,36 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 41,60 / kg
90 % Virgin wool Merino, 10 % Polyamide
Yardage: approx 150 m (164 yd) / 50 g
Needle size: 5,5 - 6
5,45 € - 7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,00 - 159,00 / kg4,58 € - 6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 91,60 - 133,60 / kg
90 % Virgin wool Merino, 10 % Polyamide
Yardage: approx 90 m (98 yd) / 50 g
Needle size: 7 - 8
5,45 € - 7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,00 - 159,00 / kg4,58 € - 6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 91,60 - 133,60 / kg
90 % Virgin wool Merino, 10 % Polyamide
Yardage: approx 90 m (98 yd) / 50 g
Needle size: 7 - 8
4,45 € RRP: 7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 89,00 / kg3,74 € RRP: 6,68 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 74,80 / kg
90 % Virgin wool Merino, 10 % Polyamide
Yardage: approx 150 m (164 yd) / 50 g
Needle size: 5,5 - 6
4,45 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 89,00 / kg3,74 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 74,80 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 160 m (175 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5
6,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 / kg5,42 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 320 m (350 yd) / 100 g
Needle size: 3 - 3,5
13,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 139,50 / kg11,72 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 117,20 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 160 m (175 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5
6,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 / kg5,42 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 / kg
75 % Virgin wool Merino, 25 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3
7,95 € RRP: 11,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,50 / kg6,68 € RRP: 10,04 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,80 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 220 m (241 yd) / 50 g
Needle size: 2,5 - 3
6,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 / kg5,42 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 120 m (131 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
6,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 / kg5,42 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 240 m (262 yd) / 100 g
Needle size: 3,5 - 4
13,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 139,50 / kg11,72 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 117,20 / kg
80 % Virgin wool Merino, 13 % Viscose, 7 % Polyamide
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
7,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 149,00 / kg6,26 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 125,20 / kg
COOL WOOL Big Mélange (We Care)
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 120 m (131 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
6,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 / kg5,42 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 120 m (131 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
7,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 149,00 / kg6,26 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 125,20 / kg
80 % Virgin wool Merino, 13 % Viscose, 7 % Polyamide
Yardage: approx 155 m (170 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5
7,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 149,00 / kg6,26 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 125,20 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 400 m (437 yd) / 50 g
Needle size: 2 - 3
6,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 / kg5,42 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 160 m (175 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5
6,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,00 / kg5,42 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,40 / kg
80 % Virgin wool Merino, 20 % Silk
Yardage: approx 160 m (175 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5
5,45 € RRP: 7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,00 / kg4,58 € RRP: 6,68 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 91,60 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 80 m (87 yd) / 50 g
Needle size: 5,5
5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,00 / kg5,00 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,00 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 80 m (87 yd) / 50 g
Needle size: 5,5
4,45 € - 5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 89,00 - 119,00 / kg3,74 € - 5,00 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 74,80 - 100,00 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 80 m (87 yd) / 50 g
Needle size: 5,5
7,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 149,00 / kg6,26 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 125,20 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 160 m (175 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5
7,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 149,00 / kg6,26 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 125,20 / kg
60 % Virgin wool Merino, 40 % Polyamide
Yardage: approx 115 m (126 yd) / 50 g
Needle size: 5 - 6
7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 159,00 / kg6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 133,60 / kg
100 % Cotton
Yardage: approx 260 m (284 yd) / 100 g
11,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,50 / kg10,04 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,40 / kg
70 % Mohair, 30 % Cotton
Yardage: approx 450 m (492 yd) / 50 g
Needle size: 3,5 - 4
7,95 € RRP: 11,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 159,00 / kg6,68 € RRP: 10,04 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 133,60 / kg
95 % Virgin wool Merino, 5 % Polyamide
Yardage: approx 140 m (153 yd) / 100 g
Needle size: 10 - 12
13,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 139,50 / kg11,72 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 117,20 / kg