Trustpilot
🧦 SOCKTOBER: Save up to 30% on sock yarns, needles & accessories now!
Refine by

Material

Color

Specials

Tension Sample [Stitches]

-

Tension Sample [Rows]

-

Yardage [m]

per

-

Needle size [mm]

-

Price [€]

-

MEILENWEIT 100g Merino Extrafine Shades from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Merino Extrafine Shades

High-quality sock yarn made from extra-fine Merino wool, machine washable.

Lana Grossa Meilenweit 100 Merino Extrafine Shades combines ultra-fine merino wool with harmonious color gradients, creating stylish socks and accessories that are soft, breathable, and comfortably warm.

75 % Virgin wool Merino, 25 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

9,95 € RRP: 11,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,50 / kg8,36 € RRP: 10,04 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,60 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Merino Extrafine Soft from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Merino Extrafine Soft

Sock yarn made from merino wool, machine washable

75 % Virgin wool Merino, 25 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

6,45 € RRP: 10,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 64,50 / kg5,42 € RRP: 9,20 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 54,20 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Merino Hand-dyed from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Merino Hand-dyed

Fine merino wool makes this hand-dyed sock yarn beautifully soft, easy to care for and ideal for everyday wear. The yarn is also machine washable. The individual hand-dyeing process makes every skein unique, creating distinctive colour nuances and one-of-a-kind colour transitions.

Exclusive FILATI Edition Back in a new form, the popular MEILENWEIT Hand-dyed now returns as an exclusive FILATI Edition with a particularly practical new winding format.

Please note: As every skein is unique, the two socks in a pair may also vary slightly in colour and colour progression.

80 % Virgin wool Merino, 20 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

9,95 € RRP: 11,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,50 / kg8,36 € RRP: 10,04 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,60 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Neve from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Neve

Sock classics, machine washable, non-felting, hard-wearing

Lana Grossa Meilenweit Neve is a classic sock yarn made from high-quality virgin wool with added polyamide for enhanced durability and shape retention. Its pleasant softness and even stitch definition make it an ideal choice for long-lasting socks and a wide range of knitting projects.

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,50 / kg6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,80 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Piccata from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Piccata

Sock classic, machine washable, guaranteed non-felting, extra hard-wearing.

Lana Grossa Meilenweit 100 Piccata combines classic quality with fashionable color gradients. This 4-ply sock yarn made from virgin wool and polyamide is durable, easy to care for, and comfortable to wear.

75 % Virgin wool , 25 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,50 / kg6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,80 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Seta from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Seta

Soft 4-filamentous sock-yarn with silk

machine washable, non-felting, hard-wearing.

Lana Grossa Meilenweit 100 Seta combines high-quality virgin wool with luxurious silk for an exceptionally soft, temperature-regulating knitting experience. This 4-ply sock yarn impresses with its subtle sheen, excellent wearing comfort, and durable, shape-retaining quality.

55 % Virgin wool , 20 % Silk, 25 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2 - 3

8,95 € RRP: 9,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 89,50 / kg7,52 € RRP: 8,36 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 75,20 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Seta Giappone from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Seta Giappone

High quality sock yarn with silk, machine washable.

Lana Grossa Meilenweit 100 Seta Giappone combines luxurious silk with soft virgin wool for an exquisite knitting experience. This premium sock yarn features a delicate sheen, a light and comfortable feel, and sophisticated color gradients.

55 % Virgin wool , 20 % Silk, 25 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,50 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 92,00 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Seta Hokkaido from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Seta Hokkaido

High quality sock yarn with silk, machine washable.

Lana Grossa Meilenweit Seta Hokkaido is a high-quality sock yarn with a refined silk content and a pleasantly soft feel. The blend of merino wool, silk and polyamide ensures excellent comfort, subtle elegance and durable quality.

55 % Virgin wool Merino, 20 % Silk, 25 % Polyamide
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

11,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,50 / kg10,04 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,40 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Sooty from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Sooty

Sock classic, machine washable, non-felting, hard-wearing.

Lana Grossa Meilenweit Sooty 100g impresses with harmonious color gradients and trusted sock yarn quality. The 4-ply yarn made from merino wool and polyamide is perfect for unique socks with smooth color transitions.

75 % Virgin wool Merino, 25 % Polyamide
Yardage: approx 400 m (437 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

12,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 129,50 / kg10,88 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 108,80 / kg

Details
MEILENWEIT 100g SPOTS from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g SPOTS

Gradient wicking yarn for socks and more, machine washable

80 % Virgin wool Merino, 20 % Polyamide
Yardage: approx 400 m (437 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

11,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,50 / kg10,04 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,40 / kg

Details
MEILENWEIT 100g Woolycell Freddo from Lana Grossa

MEILENWEIT 100g Woolycell Freddo

Self-striping sock yarn in a Merino wool and Lyocell blend without polyamide, machine washable

Lana Grossa Meilenweit Woolycell Freddo combines fine merino wool and lyocell to create an exceptionally soft and comfortable sock yarn. The harmonious colour gradients are achieved through a high-quality printing process, giving every project a unique and individual look.

65 % Virgin wool Merino, 35 % Lyocell
Yardage: approx 400 m (437 yd) / 100 g
Needle size: 2,5 - 3

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,50 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 92,00 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Alpaca from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Alpaca

6-filamentous socks classics machine washable.

Lana Grossa Meilenweit 6-ply 150g Alpaca impresses with a warming blend of alpaca, virgin wool, and polyamide. This 6-ply yarn is exceptionally soft, shape-retaining, and perfect for thick socks.

50 % Alpaca, 20 % Virgin wool , 30 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

14,95 € RRP: 19,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,67 / kg12,56 € RRP: 16,76 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,73 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Alpaca Print from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Alpaca Print

6-filamentous socks classics machine washable.

Lana Grossa Meilenweit Alpaca Print 6-ply combines cuddly soft alpaca yarn with stylish color gradients. This 6-ply sock yarn is especially warm, durable, and gentle on the skin.

50 % Alpaca, 20 % Virgin wool Merino, 30 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

14,95 € RRP: 19,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,67 / kg12,56 € RRP: 16,76 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,73 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Cervinia from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Cervinia

6-filamentous socks classics, machine washable.

Lana Grossa MEILENWEIT 6-FACH 150g CERVINIA is a high-quality 6-ply sock yarn with a high virgin wool content. Its robust and warming quality is perfect for durable favourite socks.

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 73,00 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 61,33 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Christmas Snow Flake from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Christmas Snow Flake

6-filamentous socks classics machine washable

60 % Virgin wool , 25 % Polyamide, 10 % Acrylic, 5 % Viscose
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

8,45 € RRP: 13,50 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 56,33 / kg7,10 € RRP: 11,34 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 47,33 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Duo from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Duo

6-filamentous socks classics, machine washable.

Lana Grossa MEILENWEIT 6-FACH 150g DUO is a classic 6-ply sock yarn with a high virgin wool content. Its durable quality is ideal for warm, robust socks.

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 73,00 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 61,33 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Freddo from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Freddo

6-filamentous socks classics, machine washable.

Lana Grossa MEILENWEIT 6-FACH 150g Freddo is a high-quality 6-ply sock yarn made from 80% virgin wool and 20% polyamide. Its warm yet durable quality is perfect for robust favourite socks that feel comfortable to wear and provide long-lasting enjoyment.

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 73,00 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 61,33 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Granita from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Granita

6-filamentous socks classics machine washable

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

8,40 € - 10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 56,00 - 73,00 / kg7,06 € - 9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 47,07 - 61,33 / kg

Details
MEILENWEIT 6-FACH 150g Merino Christmas Lurex from Lana Grossa

MEILENWEIT 6-FACH 150g Merino Christmas Lurex

6-filamentous socks classics with glossy thread, machine washable

80 % Virgin wool Merino, 20 % Polyamide
Yardage: approx 390 m (427 yd) / 150 g
Needle size: 3 - 4

8,40 € - 13,45 € RRP: 13,50 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 56,00 - 89,67 / kg7,06 € - 11,30 € RRP: 11,34 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 47,07 - 75,33 / kg

Details
MEILENWEIT 8-FACH 150g from Lana Grossa

MEILENWEIT 8-FACH 150g

Sock classics, machine washable.

Lana Grossa Meilenweit 8-ply 150g stands for extra thick, cozy socks with maximum warmth and softness. The durable blend of virgin wool and polyamide is perfect for winter knits – dimensionally stable, machine washable, and pleasantly soft.

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 315 m (344 yd) / 150 g
Needle size: 4,5 - 5

7,90 € - 9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 52,67 - 66,33 / kg6,64 € - 8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 44,27 - 55,73 / kg

Details
MEILENWEIT 8-FACH 150g Caprese from Lana Grossa

MEILENWEIT 8-FACH 150g Caprese

8-ply classic sock yarn, machine washable.

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 320 m (350 yd) / 150 g
Needle size: 4,5 - 5

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 73,00 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 61,33 / kg

Details
MEILENWEIT 8-FACH 150g Denim Mix from Lana Grossa

MEILENWEIT 8-FACH 150g Denim Mix

Sock classics, machine washable

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 320 m (350 yd) / 150 g
Needle size: 4,5 - 5

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 73,00 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 61,33 / kg

Details
MEILENWEIT 8-FACH 150g Granita from Lana Grossa

MEILENWEIT 8-FACH 150g Granita

8-ply classic sock yarn, machine washable.

80 % Virgin wool , 20 % Polyamide
Yardage: approx 320 m (350 yd) / 150 g
Needle size: 4,5 - 5

10,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 73,00 / kg9,20 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 61,33 / kg

Details
MERINO CARDATO from Lana Grossa

MERINO CARDATO

Yarn made from pure, extra-fine Merino wool, machine washable, mulesing-free

Lana Grossa Merino Cardato – the fine merino yarn with a carded texture. Exceptionally soft, voluminous, and warm, it is perfect for sweaters, jackets, scarves, and accessories. Its natural lightness ensures comfortable wear.

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 63 m (69 yd) / 50 g
Needle size: 8

4,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,00 / kg4,16 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,20 / kg

Details
MERINO LACE AQUARELL from Lana Grossa

MERINO LACE AQUARELL

Extrafine Merino lace weight print yarn.

Merino Lace Aquarell combines luxurious quality with artistic color play: Made from 100% merino wool, this lace yarn stands out with its exceptionally soft, lightweight texture – perfect for delicate shawls, fine scarves, or elegant tops. Its highlight is the watercolor-like color gradient, giving every piece a gentle vibrancy. The harmonious transitions range from subtle to lively – always unique and special. Thanks to its lace weight, the yarn is ideal for intricate patterns and airy designs.

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 800 m (875 yd) / 100 g
Needle size: 2 - 3

9,95 € RRP: 17,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,50 / kg8,36 € RRP: 15,08 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,60 / kg

Details
MERINO MISCELA from FILATI

MERINO MISCELA

Merino Miscela stylishly combines comfort, volume, and color intensity. The balanced yarn blend ensures pleasant softness against the skin—while also impressing with its dimensional stability and durability.

Thanks to the recommended needle size 5–6, the yarn feels wonderful in your hands and is easy to work with – perfect for creative projects with texture and character. Whether stylish home décor, small gift ideas, or warm accessories: Merino Miscela brings color, feel, and everyday practicality to every knitted piece.

50 % Virgin wool Merino, 50 % Polyacrylic
Yardage: approx 100 m (109 yd) / 50 g
Needle size: 5 - 6

3,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,00 / kg3,32 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,40 / kg

Details
MERINO PIÙ from Lana Grossa

MERINO PIÙ

With a fiber fineness of 17.5 microns, the new MERINO PIÙ falls into the ultra-fine category. For knitting enthusiasts, this means maximum softness, exceptional shape retention, and outstanding temperature regulation. Add to that 26 dreamy shades—it’s in a league of its own!

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 100 m (109 yd) / 50 g
Needle size: 5

7,45 € RRP: 7,50 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 149,00 / kg6,26 € RRP: 6,30 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 125,20 / kg

Details
MERINO SOFT from Lana Grossa

MERINO SOFT

Medium weight Merino blend, durable and machine, washable.

Lana Grossa Merino Soft combines fine merino wool with soft microfibre to create an easy-care all-round yarn. Gentle on the skin, shape-retaining and machine washable – perfect for sweaters, jackets, accessories and children’s garments. Discover the wide range of colours and knit your favourite pieces with this high-quality yarn.

50 % Virgin wool Merino, 50 % Polyacrylic
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 5 - 6

3,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,00 / kg3,32 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,40 / kg

Details
MERINO SUPERIORE from Lana Grossa

MERINO SUPERIORE

Classics made from pure and extra fine merino wool, (RWS) Responsible Wool Standard Certified.

Merino Superiore is a luxuriously soft yarn made from 100% merino wool, meeting the highest standards of comfort, quality, and elegance. Its ultra-fine fibers create a silky-smooth stitch definition, gentle warmth, and a refined wearing experience – perfect for stylish sweaters, cardigans, and accessories. Thanks to its premium processing, the yarn is shape-retaining, non-felting, and easy-care – ideal for sophisticated knitting projects where quality is both visible and tangible.

100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 180 m (197 yd) / 50 g
Needle size: 3 - 3,5

6,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 139,00 / kg5,84 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 116,80 / kg

Details
MERINO TWISTER from Lana Grossa

MERINO TWISTER

Loosely spun 3-ply colorful Merino wool

70 % Virgin wool Merino, 30 % Acrylic
Yardage: approx 80 m (87 yd) / 100 g
Needle size: 10 - 12

4,45 € RRP: 7,95 € ? Price inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 44,50 / kg3,74 € RRP: 6,68 € ? Price excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 37,40 / kg

Details