100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 4,5 - 5
4,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 89,00 / kg3,74 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 74,80 / kg
50 % Alpaca, 40 % Virgin wool Merino, 10 % Polyamide
Yardage: approx 140 m (153 yd) / 50 g
Needle size: 4,5 - 5,5
9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 199,00 / kg8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 167,20 / kg
50 % Virgin wool Merino, 50 % Acrylic
Yardage: approx 55 m (60 yd) / 50 g
Needle size: 7 - 8
4,45 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 89,00 / kg3,74 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 74,80 / kg
55 % Mohair, 45 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 85 m (93 yd) / 50 g
Needle size: 7 - 8
11,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 239,00 / kg10,04 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 200,80 / kg
70 % Mohair, 20 % Virgin wool Merino, 10 % Polyamide
Yardage: approx 140 m (153 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 7
5,95 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,00 / kg5,00 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,00 / kg
63 % Cotton, 31 % Alpaca, 6 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 5 - 6
6,90 € - 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 138,00 - 179,00 / kg5,80 € - 7,52 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 116,00 - 150,40 / kg
100 % Llama (baby)
Yardage: approx 70 m (77 yd) / 50 g
Needle size: 5,5 - 6
4,95 € RRP: 7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,00 / kg4,16 € RRP: 6,68 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,20 / kg
100 % Llama (baby)
Yardage: approx 150 m (164 yd) / 50 g
Needle size: 4
5,95 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,00 / kg5,00 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,00 / kg
60 % Mohair, 30 % Silk, 7 % Cotton, 3 % Polyester
Yardage: approx 200 m (219 yd) / 25 g
Needle size: 4,5 - 5
9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 398,00 / kg8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 334,40 / kg
55 % Virgin wool Merino, 45 % Alpaca
Yardage: approx 170 m (186 yd) / 50 g
Needle size: 4,5 - 5
7,90 € - 9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 158,00 - 199,00 / kg6,64 € - 8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 132,80 - 167,20 / kg
48 % Virgin wool Merino, 8 % Yak, 36 % Viscose, 8 % Nylon
Yardage: approx 100 m (109 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 7
3,95 € RRP: 7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 79,00 / kg3,32 € RRP: 6,68 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 66,40 / kg
86 % Virgin wool Merino, 14 % Polyamide
Yardage: approx 135 m (148 yd) / 50 g
Needle size: 4,5 - 5,5
8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 179,00 / kg7,52 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 150,40 / kg
60 % Virgin wool Merino, 40 % Alpaca
Yardage: approx 75 m (82 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 7
6,90 € - 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 138,00 - 179,00 / kg5,80 € - 7,52 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 116,00 - 150,40 / kg
60 % Virgin wool , 40 % Alpaca
Yardage: approx 75 m (82 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 7
8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 179,00 / kg7,52 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 150,40 / kg
48 % Virgin wool Merino, 38 % Alpaca, 14 % Polyamide
Yardage: approx 90 m (98 yd) / 50 g
Needle size: 4,5 - 5
8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 179,00 / kg7,52 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 150,40 / kg
54 % Cotton, 33 % Alpaca, 10 % Cashmere, 3 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 125 m (137 yd) / 50 g
Needle size: 5,5 - 6
11,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 239,00 / kg10,04 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 200,80 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 60 m (66 yd) / 50 g
Needle size: 9 - 10
4,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 99,00 / kg4,16 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 83,20 / kg
91 % Viscose, 9 % Polyester
Yardage: approx 190 m (208 yd) / 50 g
5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,00 / kg5,00 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,00 / kg
36 % Alpaca, 36 % Virgin wool Merino, 28 % Polyamide
Yardage: approx 210 m (230 yd) / 50 g
Needle size: 5 - 6
6,40 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 128,00 / kg5,38 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 107,60 / kg
65 % Cotton, 20 % Tencel, 15 % Polyamide
Yardage: approx 90 m (98 yd) / 50 g
Needle size: 5,5 - 6
4,45 € RRP: 6,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 89,00 / kg3,74 € RRP: 5,84 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 74,80 / kg
93 % Alpaca, 7 % Polyamide
Yardage: approx 95 m (104 yd) / 50 g
Needle size: 8
7,95 € RRP: 13,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 159,00 / kg6,68 € RRP: 11,72 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 133,60 / kg
69 % Alpaca, 31 % Silk
Yardage: approx 212 m (232 yd) / 25 g
Needle size: 3,5 - 4
7,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 318,00 / kg6,68 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 267,20 / kg
65 % Virgin wool Merino, 35 % Silk
Yardage: approx 150 m (164 yd) / 50 g
Needle size: 5
5,95 € RRP: 9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 119,00 / kg5,00 € RRP: 8,36 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 100,00 / kg
70 % Mohair, 30 % Silk
Yardage: approx 210 m (230 yd) / 25 g
Needle size: 4,5 - 5
9,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 398,00 / kg8,36 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 334,40 / kg
70 % Mohair, 30 % Silk
Yardage: approx 420 m (459 yd) / 50 g
Needle size: 4 - 4,5
9,45 € RRP: 18,90 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 189,00 / kg7,94 € RRP: 15,88 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 158,80 / kg
62 % Alpaca, 11 % Virgin wool Merino, 27 % Polyamide
Yardage: approx 135 m (148 yd) / 50 g
Needle size: 5,5 - 6
3,45 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 69,00 / kg2,90 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 58,00 / kg
60 % Virgin wool , 30 % Cotton, 10 % Cashmere
Yardage: approx 215 m (235 yd) / 25 g
Needle size: 3,5 - 4
5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 238,00 / kg5,00 € excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 200,00 / kg
80 % Virgin wool Merino, 20 % Polyamide
Yardage: approx 110 m (120 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 7
5,45 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 109,00 / kg4,58 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 91,60 / kg
100 % Virgin wool Merino
Yardage: approx 55 m (60 yd) / 50 g
Needle size: 6 - 7
2,95 € RRP: 5,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 59,00 / kg2,48 € RRP: 5,00 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 49,60 / kg
65 % Mohair, 35 % Silk
Yardage: approx 100 m (109 yd) / 25 g
Needle size: 5,5
5,45 € RRP: 8,95 € inc. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 218,00 / kg4,58 € RRP: 7,52 €
excl. VAT, plus shipping costs | VAT free delivery outside the EU!, Basic Price: 183,20 / kg